31 March 2022

Aegean BIOECONOMY Open Day event

Στις 31 Μαρτίου πραγματοποιείται ανοιχτή εκδήλωση του Κέντρου Κυκλικής και Βιώσιμης Βιοικονομίας - Aegean BIOECONOMY με θέμα "Αξιοποίηση της βιοενέργειας και των πρακτικών της Κυκλικής Βιοικονομίας για την προώθηση της απολιγνιτοποίησης: Εμπειρίες από το Γερμανικό παράδειγμα".

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Τμήμα Περιβάλλοντος (Αίθουσα Α) στις 10.00.

Μπορείτε να εγγραφείτε και να παρακολουθήσετε δωρεάν στον παρακάτω σύνδεσμο

Η διοργάνωση είναι στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του «Κέντρου Βιώσιμης και Κυκλικής Βιοοικονομίας – Aegean BIOECONOMY» που στοχεύει στην υποστήριξη της μετάβασης των νησιωτικών περιφερειών του Βορείου και Νοτίου Αιγαίου από το γραμμικό οικονομικό μοντέλο στο μοντέλο της κυκλικής βιοοικονομίας.

Ομιλητές:

Καθ. Frank Baur, Επιστημονικός Διευθύνων Σύμβουλος της IZES gGmbH

Σύντομο βιογραφικό: Ο καθηγητής Frank Baur σπούδασε Πολιτικός Μηχανικός στο Πανεπιστήμιο της Στουτγάρδης. Το ερευνητικό του ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στη διαχείριση αστικών υδάτων και διαχείριση απορριμμάτων. Από το 2020 είναι ο επιστημονικός Διευθύνων Σύμβουλος της IZES gGmbH. Πριν από αυτό, ο καθηγητής Baur ίδρυσε το Τμήμα Διαχείρισης Ροής Υλικών και ήταν μέλος της επιστημονικής ηγεσίας της IZES gGmbH. Από το 1994 κατέχει τη θέση του καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών του Saarland / HTW δίνοντας διαλέξεις για την ανακύκλωση και τη διαχείριση απορριμμάτων, την κυκλική οικονομία και τη διαχείριση ροής υλικών. Κατά την προηγούμενη εργασιακή του εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα ως τεχνικός διευθυντής και διευθυντής επιστημονικού γραφείου Συμβούλων Μηχανικών, ασχολήθηκε κυρίως με τη βιώσιμη διαχείριση απορριμμάτων και τη βιολογική επεξεργασία τους. Πολυάριθμα διεθνή, εθνικά και περιφερειακά προγράμματα εφαρμοσμένης έρευνας διεξάγονται από τον καθηγητή Baur σχετικά με τη βιώσιμη βιοενέργεια, διαχείριση ροής υλικών, ενεργειακά συστήματα, διαχείριση απορριμμάτων και κυκλική οικονομία.

Bernhard Wern, Επικεφαλής του Τμήματος διαχείρισης ροής υλικού στην IZES gGmbH

Σύντομο βιογραφικό: Ο Bernhard Wern έλαβε το δίπλωμά του στη Δασοπονία το 2001 από το Τεχνικό Πανεπιστήμιο της Δρέσδης. Οι σπουδές του επικεντρώθηκαν στη δασοοικονομία και την αγροτική ανάπτυξη. Είναι επικεφαλής του Τμήματος Διαχείρισης Ροής Υλικών στην IZES gGmbH. Το κύριο ερευνητικό του ενδιαφερον είναι η βιοοικονομία και η παροχή θέρμανσης σε επίπεδο περιφέρειας. σχημάτα ροής βιομάζας, τη σύλληψη και υλοποίηση συστημάτων Ο κ. Wern έχει αναλάβει την ηγεσία σε πολλά έργα σε περιφερειακό, εθνικό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο. Πριν εργαστεί για την IZES gGmbH, εργάστηκε για την Ifas (2002-2006) και στη συνέχεια για ένα γραφείο μηχανικών στο Λουξεμβούργο (L.e.e. s.à.r.l., 2007-2009).